شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل

شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل

شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل قطعه ای است که برای جلوگیری از بازگشت سیالات که به مقصد فرستاده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل در سایزهای 1/4 تا 4 اینچ موجود می باشد.

شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل برای جلوگیری از بازگشت سیالات که به مقصد فرستاده شده استفاده می شود و در پالایشگاه ها شیر یکطرفه را روی لوله خروجی تلمبه ها نصب می کنند که پس از انتقال مقدار لازم مواد نفتی، و بستن تلمبه یا خاموش شدن اضطراری تلمبه مواد ارسال شده نتوانند برگردانده شود زیرا در اثر برگشت علاوه بر هدر رفتن انرژی صرف شده برای ارسال آن ممکن است طرف دریافت کننده مواد را نیز با کمبود فوری مواجه سازد از این مهمتر ممکن است فشارمایع برگشتی که از همان مسیر رفته معکوس شود و در نتیجه تلمبه گریز از مرکز را با سرعت فزاینده به گردش در بیارد و سرعت آنقدر زیاد شود که تلمبه داغ شده و از کار بیفتد و حتی ممکن است منفجرشود. طرز کار آنها به این صورت می باشد که فشار مایع یا گاز دریچه ولو را باز می کند و باعث عبور سیالات می شود تا زمانی که فشار زیر دریچه ها بیشتر از فشار روی آن باشد ولو باز می ماند و عبور مایع یا گاز ادامه می یابد اگر به هر علتی فشار زیر دریچه کمتر از فشار روی آن شود وزن خود دریچه و فشار موادی که قصد برگشتن دارند باعث بسته شدن شیر و جلوگیری از برگشت مواد سیال می گردد.

شیر یکطرفه یا غیر قابل برگشت عبارت است از شیری که دارای دو درگاه می باشد و اثر اختلاف فشار بین دو طرف آن، اجازه حرکت میعان و گاز در جهت مخالف را نمی دهد. به عبارت دیگر، همان‌طور که از اسم شیر یکطرفه بر می‌آید، سیال فقط از یک طرف آن می‌تواند وارد شود و زمانی که در یک مسیر جریان قرار می‌گیرد جریان سیال از طریق مخالف آن غیرممکن است.

همچنین این شیر در لوله‌های متصل به سیستم‌های ثانویه مانند انشعابات که ممکن است فشار آن‌ها بیش از سیستم اصلی باشد، به کار می‌رود تا مانع ورود سیال از سیستم ثانویه به سیستم اصلی گردد.

شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل در خطوط انتقال سیال که ممکن است برگشتن سیال برای سیستم مضر باشد و یا جهت حرکت سیال بر خلاف جاذبه باشد، به‌منظور کنترل عدم بازگشت سیال به‌کار می‌ رود.

شرکت تجهیزکاران رایکا تولید کننده و تامین کننده شیر یکطرفه سوپاپی خطی دنده ای استنلس استیل می باشد.