شیر گازی (توپی Ball Valve) سه تکه دنده ای استنلس استیل

شیر گازی (توپی Ball Valve) سه تکه دنده ای استنلس استیل

شیر گازی (توپی Ball Valve) سه تکه دنده ای استنلس استیل قطعه ای است که برای قطع و وصل کردن جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سایز 1/4 اینچ تا سایز 4 اینچ موجود می باشد.

شیر گازی (توپی Ball Valve) سه تکه دنده ای استنلس استیل در سایزهای 1/4 تا 4 اینچ موجود می باشد.

شیر آلات توپی یا گازی انواعی از شیر آلات می باشند که در ساختارشان مجرابندی به شکل کره وجود داشته، که از این مجرابند برای قطع و وصل کردن جریان استفاده می کنند و به همین جهت با نام شیر الات توپی خوانده می شوند.
این شیرالات دارای حرکت چرخشی بوده و در انواع جنس های گوناگون چون استیل یافت می شوند.
این شیر الات را می توان در حالت های کاملا باز، کاملا بسته و یا نیمه باز قرار داد، اما به سبب اینکه جریان آشفته درون شیر برقرار نشود باید این شیرالات همواره در حالت باز و یا بسته قرار داشته باشند.
با توجه به نوع عملگرهای مختلف می توان این شیر الات را به صورت مستقیم و یا کنترل از راه دور کنترل کرد.
شیر توپی دنده ای استیل نسبت به شیر الات دیگر مزایای زیادی دارد که از این دست مزایا می توان به یکپارچه بودن قطعات شیر توپی، عدم نیاز به روغن کاری، ساختمان فشرده، ضد زنگ بودن در نوع استنلس استیل، مقاومت مکانیکی بالا، نصب راحت، هزینه ی مناسب و عملکرد سریع اشاره کرد.
از انواع شیرهای توپی دنده ای چند راهی می توان برای تغییر جهت جریان استفاده نمود. شیر توپی دنده ای استیل دارای عملگری می باشد که به صورت دنده خورشیدی عمل نموده که در آن از یک دسته-ی کوچک ولی با نیرویی بسیار بزرگ استفاده می کنند.


کلاس های موجود 150#، 300#، 600# و ...
شیرهای توپی که عضو مسدودکننده آن ها به شکل کره می باشد و مقرنشیمنگاهی این نوع شیرها به شکل مخروطی می باشد و به همین دلیل تنش ایجاد شده در محیط سطح نشیمنگاه آن ها به شکل یکنواخت می باشد. شیرتوپی از دریچه ای به شکل نیم کره تشکیل شده است که با گردش نیم گرد یا ربع گرد خود باعث باز یا بسته شدن مسیرسیال می گردد. این شیر از یک قطعه توپی شکل برای متوقف و راه اندازی دبی سیال در پایین دست شیراستفاده می گردد. اگر دسته شیر که به توپی وصل است مواز ی خط باشد به عبارت دیگر اگر سوراخ وسط توپی درمسیر ورود و خروج جریان سیال قرار داشته باشد شیر باز است و همچنین اگر سوراخ وسط توپی عمود بر جریان سیال قرار داشته باشد شیر در حالت بسته قرار دارد، وقتی شیر درحالت نیمه باز قراردارد جریان آشفته ای درشیر بوجود می آید که این عامل باعث محدودیت کاربرد شیر توپی می شود.
اگر شیر های توپی برای مدت طولانی نیمه باز باشد و افت فشار در سوراخ ساچمه خیلی زیاد باشد ممکن است نشیمنگاه نرم تغییرشکل داده و به طرف لبه سوراخ خم شود، حتی ممکن است ساچمه در جای خود گیر کند. دراین نوع شیرها مواد بدون برخورد با مانع در مجرایی به اندازه لوله متصل به آن حرکت می کند.

شرکت تجهیزکاران رایکا تولید کننده و تامین کننده شیر گازی (توپی Ball Valve) سه تکه دنده ای استنلس استیل  می باشد.